Eίναι από τις φορές που όλοι λέμε, ότι ευτυχώς που υπάρχει και το facbeοοκ!! Μέσω facebook εντοπίσθηκε χθες το δεκατετράχρονο κορίτσι, που επί δύο εβδομάδες αναζητούσαν η οικογένειά της, η Αστυνομία και το «Χαμόγελο του Παιδιού». Η δεκατετράχρονη είχε φύγει από το σπίτι της στα Καμίνια και δεν είχε δώσει κανένα σημείο ζωής μέχρι το περασμένο Σάββατο. Τότε μπήκε στο προφίλ της στο facebook, το οποίο, όμως, παρακολουθούσε η Αστυνομία. Ακολουθώντας το ηλεκτρονικό ίχνος, οι αστυνομικοί της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και της Ασφάλειας, την εντόπισαν σε διαμέρισμα στον Άγιο Παντελεήμονα. Υπήρξε άτομο που ειδοποίησε, πως η 14χρονη βρισκόταν μέσα στο συγκεκριμένο διαμέρισμα.
Η κοπέλα βρισκόταν σε ένα σπίτι όπου κατοικούσαν 11 αλλοδαποί, ένας από αυτούς, 30 χρόνων, την είχε πάει σ’ αυτό το σπίτι λέγοντας της ότι θα της προσφέρει στέγη. Εις βάρος του 30χρονου από το Κονγκό, που την έφερε στο διαμέρισμα, ασκήθηκε δίωξη για εκούσια απαγωγή και αποπλάνηση ανηλίκου, ενώ για 5 άλλους συμπατριώτες του που επίσης συνελήφθησαν ασκήθηκε δίωξη για αντίσταση κατά της Αρχής.
Βρέθηκε χάρη στο Facebook!!!
![](https://mystudentpass.gr/wp-content/uploads/2011/09/facebook-art.jpg)
Connect with us