Ηλεκτρονική προεγγραφή 10-17 Σεπτεμβρίου.
Στο διάστημα 10-17 Σεπτεμβρίου 2015, οι επιτυχόντες μέσω της ιστοσελίδας του Υπουργείου Παιδείας www.minedu.gov.gr οφείλουν να επισκεφθούν την ειδική εφαρμογή προεγγραφής, να συμπληρώσουν και υποβάλουν ηλεκτρονικά την αίτηση προεγγραφής τους. Στην εφαρμογή οι επιτυχόντες
– δηλώνουν αν είναι ήδη εγγεγραμμένοι σε άλλο τμήμα από παλιότερο έτος
– συμπληρώνουν και επιβεβαιώνουν τα ατομικά τους στοιχεία,
-δηλώνουν ότι επιθυμούν την εγγραφή τους και ότι θα αποστείλουν ως τις 22 Σεπτεμβρίου τα
απαιτούμενα δικαιολογητικά.
– παράλληλα αποδέχονται το περιεχόμενο της αντίστοιχης υπεύθυνης δήλωσης.
Στη συνέχεια εκτυπώνουν την αίτηση προεγγραφής με την προσυμπληρωμένη υπεύθυνη δήλωση, την υπογράφουν, με θεώρηση του γνήσιου της υπογραφής και αποστέλλουν μέχρι 22 Σεπτεμβρίου στη γραμματεία του τμήματος τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (βλ. ΣΤΑΔΙΟ 2ο παρακάτω). Από τις ηλεκτρονικές αιτήσεις των επιτυχόντων, δημιουργείται πίνακας εισαγομένων που υπέβαλαν ηλεκτρονική αίτηση που αποστέλλεται από το ΥΠΟΠΑΙΘ στις γραμματείες των τμημάτων για την ολοκλήρωση των εγγραφών.
Connect with us