Με προθεσμία την 31 Οκτωβρίου 2014, οι πρωτοετείς φοιτητές του ακαδημαϊκού έτους 2014 – 2015, έχουν τη δυνατότητα χρήσης μειωμένου εισιτηρίου στις αστικές και υπεραστικές οδικές και σιδηροδρομικές συγκοινωνίες. Σε περίπτωση ελέγχου, παρόλα αυτά, οφείλουν να μεταφέρουν μαζί τους επικυρωμένο αντίγραφο “Βεβαίωσης Πρόσβασης” και την Αστυνομική Ταυτότητα ή το Διαβατήριό τους.
Να σημειώσουμε ότι, λόγω του ότι δεν θα υπάρξει παράταση της προθεσμίας που έχει δοθεί, οι νεοεισαχθέντες οφείλουν να επισπεύσουν τις διαδικασίες απόκτησης του φοιτητικού τους πάσου, μέσα από το ηλεκτρονικό σύστημα του υπουργείου Παιδείας : academicid.minedu.gov.gr
Επιμέλεια: Έφη Γκαραβέλα
Connect with us