Η Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς, θέτοντας ως κεντρικό άξονα της πολιτικής της την προώθηση της απασχόλησης των νέων, συνεχίζει για δεύτερη χρονιά – στο πλαίσιο του προγράμματος «Τριπτόλεμος» – εκπαιδευτικά σεμινάρια για νέους από 24 έως και 40 ετών, που ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με τον πρωτογενή τομέα.
Η διεξαγωγή νέου κύκλου σεμιναρίων αποφασίστηκε μετά την επιτυχημένη ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου (Νοέμβριος- Δεκέμβριος 2012) και το μεγάλο ενδιαφέρον που εκδήλωσαν οι νέοι γι’ αυτά.
Τα σεμινάρια πραγματοποιούνται σε συνεργασία με το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθήνας (Τμήμα Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής), είναι βραχείας εκπαίδευσης- διάρκειας 60 ωρών το καθένα -και αφορούν στα αντικείμενα:
- Αιγοπροβατοτροφία και Αγελαδοτροφία,
- Αμπελουργία,
- Δενδροκομία και Νέες Δενδρώδεις Καλλιέργειες,
- Κηπευτικές Καλλιέργειες, Θερμοκήπια, Υδροπονία και
- Γαλακτοκομία και Τυροκομία
Σύμφωνα με την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος που δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς www.neagenia.gr:
- Στις 9 Απριλίου 2013, θα ξεκινήσουν τα τέσσερα πρώτα σεμινάρια με συμμετοχή είκοσι ατόμων ανά αντικείμενο.
- Στις 14 Μαΐου 2013, θα ξεκινήσει το πέμπτο σεμινάριο με τον ίδιο αριθμό εκπαιδευομένων.
- Η υποβολή των αιτήσεων συμμετοχής γίνεται, έως και την Παρασκευή 29.03.2013 και ώρα 14:00, είτε ηλεκτρονικά στο e-mail: a.katsarou@neagenia.gr είτε με επί τόπου επίσκεψη στα γραφεία της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς ( Αχαρνών 417, Αγ. Ελευθέριος, ώρες: 09:00- 14:00, γραφείο 135)
- Το επίπεδο γνώσεων, το αντικείμενο απασχόλησης και η εμπειρία ή μη στον αγροτικό τομέα παραγωγής, δεν θα αποτελεί κριτήριο για την επιλογή των νέων εκείνων που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα.
- Σε περίπτωση υποβολής μεγαλύτερου αριθμού αιτήσεων από τον αριθμό συμμετεχόντων που προβλέπεται, θα πραγματοποιηθεί δημόσια κλήρωση. Σε αυτή την περίπτωση θα δοθεί προτεραιότητα σε άνεργους νέους.
- Οι εκπαιδευόμενοι θα καταβάλλουν ποσό συμμετοχής (60€), που θα κατατεθεί σε λογαριασμό του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Γεωπονικού Πανεπιστήμιου Αθήνας.
Για περισσότερες πληροφορίες ,στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς ( www.neagenia.gr).
Connect with us