Την ημέρα μνήμης του Ολοκαυτώματος τιμούν η Περιφέρεια Ηπείρου, το Ίδρυμα Ιωσήφ και Εσθήρ Γκανή, η Ισραηλιτική Κοινότητα Ιωαννίνων και το Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ιωαννιτών, το Σάββατο 26 Ιανουαρίου, στις 8.30 μ.μ., στην αίθουσα «Β. Πυρσινέλλας».
Την εκδήλωση προλογίζει ο Πρόεδρος της Ισραηλιτικής Κοινότητας Ιωαννίνων, Μωυσής Ελισάφ.
Ομιλητής: Ιωάννης Μάζης, Καθηγητής Οικονομικής Γεωγραφίας στο Τμήμα Τουρκικών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Θα ακολουθήσει μουσική δωματίου με έργα Βίκτωρ Ούλμαν και Έρνεστ Μπλοχ. Ερμηνεύουν: Βύρων Καψάλης, βιολί, – Κλεόδωρος Αγοράς, βιολί – Μαριάνθη Καψάλη, βιόλα – Γιούρι Μπεσόνοβ, βιολοντσέλο.
Στη συνέχεια θα προβληθεί η ταινία του Χανόχ Ζεεβί, Τα παιδιά του Χίτλερ, 2011, 80′.
Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη
Connect with us