Στη διοργάνωση της δεύτερης επιστημονικής συνάντησης για τις τοπικές ποικιλίες προχωρά το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Στη συνάντηση που θα έχει θέμα “Ελληνικά όσπρια: αναδεικνύοντας την πλούσια κληρονομιά μας” και θα πραγματοποιηθεί στις 8 Φεβρουαρίου, θα διερευνηθούν και θα συζητηθούν πτυχές που θα συμβάλουν στην ανάδειξη των τοπικών ποικιλιών οσπρίων της Ελλάδας, όπως: Τα ευρήματα αρχαιολογικών ανασκαφών, η γλωσσική τους προέλευση, η πιστοποίηση και η προστασία τους από την νοθεία, η ιστορία και η ποικιλότητά τους, τα καλλιεργητικά συστήματα, η προστασία τους από τις ασθένειες και τα έντομα καθώς οι δυνατότητες συμβολής τους στην τοπική ανάπτυξη και άλλα.
Για περισσότερες πληροφορίες: Πηνελόπη Μπεμπέλη bebeli@aua.gr
Connect with us