Διοργανώνεται σεμινάριο με θέμα: Δημιουργία διαδραστικών παρουσιάσεων και κουίζ – Λογισμικό PowerPoint (Advance Level).
Σε ποιους απευθύνεται:
– Σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων ανεξαρτήτως ειδικότητας.
– Σε φοιτητές και σπουδαστές.
– Σε εκπαιδευτές μεικτής μάθησης (Blended Learning Trainers).
– Σε διευθυντές και στελέχη ιδιωτικών και δημοσίων εκπαιδευτηρίων.
– Σε διευθυντές και στελέχη Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρων Ξένων Γλωσσών και Φροντιστηρίων Μέσης Εκπαίδευσης.
– Σε όσους οργανώνουν, σχεδιάζουν και υλοποιούν εκπαιδευτικά προγράμματα.
– Σε όσους επιθυμούν να εμπλακούν ενεργά με την αποτελεσματική σχεδίαση μαθημάτων και την παραγωγή ηλεκτρονικού υλικού.
Περιγραφή:
Είναι γεγονός ότι τα παιδιά σήμερα έρχονται σε επαφή στην καθημερινή τους ζωή με ένα εύρος τεχνολογικών επιτευγμάτων πολύ πριν φοιτήσουν στο νηπιαγωγείο. Το σημερινό σχολείο και οι εκπαιδευτικοί, δεν θα μπορούσαν να αγνοούν αυτή την πραγματικότητα, καθώς ένας από τους ρόλους τους είναι να αξιοποιούν τις εμπειρίες που έχουν βιώσει τα παιδιά στο περιβάλλον τους και τις δεξιότητες που έχουν ήδη αποκτήσει.
Οι εκπαιδευτικοί πρέπει να έχουν εκτός από τις βασικές γνώσεις και δεξιότητες χρήσης υπολογιστών, τις απαραίτητες γνώσεις που θα τους επιτρέψουν να χρησιμοποιούν εύχρηστα και δυναμικά εργαλεία για να δημιουργούν πολυμεσικό εκπαιδευτικό υλικό για τα μαθήματά τους. Τέτοια λογισμικά είναι και τα ιδιαίτερα δημοφιλή λογισμικά των παρουσιάσεων, οι δυνατότητες των οποίων είναι πολύ μεγαλύτερες από εκείνες που έχουμε συνηθίσει.
Μετά το τέλος των σεμιναρίων οι εκπαιδευτικοί (ανεξάρτητα από ειδικότητα) θα έχουν αποκτήσει πρακτική και εφαρμόσιμη γνώση και θα είναι σε θέση να αναπτύσσουν εκπαιδευτικό υλικό για να το χρησιμοποιήσουν στην τάξη σε υπολογιστή ή σε διαδραστικό πίνακα ή να το αναρτήσουν στη ιστοσελίδα τους ή την ιστοσελίδα του σχολείου τους.
Πρόγραμμα Σεμιναρίου
1. Το … άγνωστοPowerPoint.
2. Η αναγκαιότητα του πλάνου μαθήματος
3. Ανάπτυξη υλικού που θα καλύπτει τις ανάγκες του πλάνου μαθήματος.
4. Απλή παρουσίαση ή πολυμεσική παραγωγή.
5. Το PowerPoint και το e-learning.
Διάρκεια: 4 ώρες
Κόστος: 50€
Τηλέφωνο: 210 4930733
Σεμινάριο: Δημιουργία διαδραστικών παρουσιάσεων και κουίζ
![](https://mystudentpass.gr/wp-content/uploads/2012/11/presentation.jpg)
Connect with us