Το 2007 ένας καθηγητής στο Stanford, ο B.J. Fogg, ζήτησε από τους φοιτητές του ως εργασία να αναπτύξουν εφαρμογές για το Facebook. Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθούν 31 εφαρμογές, με μεγαλύτερη από την προβλεπόμενη επιτυχία. Συνολικά η τάξη των 75 φοιτητών δημιούργησαν εφαρμογές που χρησιμοποίησαν παραπάνω από 16 εκ. άνθρωποι. Κάποιοι από αυτούς έβγαλαν τόσα χρήματα που παράτησαν την σχολή τους, ενώ άλλοι δημιούργησαν επιχειρήσεις με βάση το Facebook. Οι εφαρμογές και η είδηση για αυτούς τους φοιτητές διαδόθηκε τόσο πολύ που στην τελική παρουσίαση παραβρέθηκαν 500 άτομα (άσχετοι με το πανεπιστήμιο), ανάμεσα τους και πολλοί Ventur Capitalists. Το New York Times σύντομα έγραψε για αυτούς. Διαβάστε εδώ το άρθρο των NYT . Στο άρθρο έχει συνεντεύξεις από τους φοιτητές.
Πως έγιναν εκατομμυριούχοι κάποιοι φοιτητές
![](https://mystudentpass.gr/wp-content/uploads/2012/10/lots-of-dollar-signs-clip-art2.jpg)
Connect with us