Η Laura Marcus, προσκεκλημένη στην Ελλάδα από το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου,πραγματοποιεί την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2012 στις 7:00 μ.μ. στο Θέατρο της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης διάλεξη στην αγγλική γλώσσα (με εκτυπωμένη μετάφραση στα ελληνικά) με τίτλο “TheDeath of Cinema and the ContemporaryNovel” (Ο θάνατος του κινηματογράφου και η Σύγχρονη Λογοτεχνία).
Σε συνέχεια θα συζητήσουν με την προσκεκλημένη και το κοινό για τη σχέση λογοτεχνίας και κινηματογράφου οι:
Καθ. Ελίζα – Άννα Δελβερούδη, καθηγήτρια, ιστορικός του θεάτρου και κινηματογράφου
Ηλίας Μαγκλίνης, δημοσιογράφος, συγγραφέας
Πέννυ Παναγιωτοπούλου, σκηνοθέτις κινηματογράφου
Κάλλια Παπαδάκη, συγγραφέας
Χρήστος Χωμενίδης, συγγραφέας
Συντονισμός: Αγγελική Σπυροπούλου, λέκτορας ευρωπαϊκής λογοτεχνίας και θεωρίας, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου
Η εκδήλωση διοργανώνεται από το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου σε συνεργασία με την Ελληνοαμερικανική Ένωση και το Ευρωπαϊκό Κέντρο Μετάφρασης (ΕΚΕΜΕΛ).
Είσοδος ελεύθερη
Για περισσότερα εδώ.
The Death of Cinema and the Contemporary Novel
![](https://mystudentpass.gr/wp-content/uploads/2012/02/univeristy_of_oxford.jpg)
Connect with us