Το μυστήριο πίσω από τη «στολή» που συνόδευε τις περισσότερες δημόσιες εμφανίσεις του Στιβ Τζομπς, δηλαδή το μαύρο ζιβάγκο, το τζιν παντελόνι και τα αθλητικά παπούτσια μάρκας, αποκαλύπτει η βιογραφία του, που πρόκειται να κυκλοφορήσει στις 24 Οκτωβρίου.
Όλα άρχισαν από ένα ταξίδι στην Ιαπωνία αρχές της δεκαετίας του ’80. Ο Τζομπς είχε επισκεφθεί, μεταξύ των άλλων, τη Sony. Όταν συναντήθηκε με τον Ακιο Μορίτα, επικεφαλής της εταιρείας, ζήτησε να μάθει τον λόγο για τον οποίο όλοι οι εργαζόμενοι φορούσαν την ίδια στολή.
Ο Μορίτα του απάντησε ότι μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο οι Ιάπωνες δεν είχαν πολλά ρούχα να φορέσουν και για το ντύσιμό τους φρόντιζαν οι εταιρείες. Η στολή καθιερώθηκε με την πάροδο των ετών.
Ήταν ένας τρόπος να υποδηλωθεί το «δέσιμο» ανάμεσα στους εργαζόμενους. «Αποφάσισα ότι ήθελα και εγώ αυτό το είδος της σχέσης για την Apple», διηγείται ο Τζομπς στη βιογραφία που υπογράφει ο Ουόλτερ Αϊζακσον.
Η ιστορία πίσω από το μαύρο ζιβάγκο του Τζομπς
![](https://mystudentpass.gr/wp-content/uploads/2011/10/steve_jobs-thumb-large.jpg)
Connect with us