Κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης της Ειδικής Επιτροπής Ισότητας, Νεολαίας και Δικαιωμάτων του Ανθρώπου της Βουλής με θέμα «το φαινόμενο του σχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού», όπου μία μητέρα σήκωσε πανό διαμαρτυρίας, αναφέρεται με αποψινή ανακοίνωσή της, η Ανώτατη Συνομοσπονδία Γονέων και Μαθητών Ελλάδας.
Η Ανώτατη Συνομοσπονδία αναφέρει ότι «αξιοποιήσαμε την παραπάνω συζήτηση για να καταγγείλουμε την όξυνση της ποινικοποίησης των μαθητικών κινητοποιήσεων» και εξηγεί ότι στο πλαίσιο αυτό η κα Διονυσία Αθανασοπούλου μέλος του Δ.Σ της Ανώτατης Συνομοσπονδίας Γονέων και Μαθητών Ελλάδας, ανήρτησε ένα πανό που έγραφε «Κάτω τα χέρια από τα παιδιά μας».
«Κάτω τα χέρια από τα παιδιά μας»
![](https://mystudentpass.gr/wp-content/uploads/2011/10/4530eaf7f2840d97e3cd5c55d6c28919.jpg)
Connect with us